Booking.com

Objevitel Havajských ostrovů

Padesát let před objevením Havaje se v 18. století v chudé rodině narodil malý James. Od obchodování brzy utekl na moře. Zkušenosti ve válečném loďstvu nabral ve válce s Francií, ale svůj nadprůměrný talent ještě znásobil pilným studiem. Po válce byl tedy nejvhodnějším kandidátem na kapitána tříleté vědecké výpravy směrem k Tahiti, která měla pomoci výpočtu vzdálenosti Venuše od Slunce v době konjunkce těchto „těles“. Na cestu se kapitán Cook pečlivě připravil, nezapomněl nalodit ani nejúčinnější zbraň námořníků proti kurdějím – zelí a mrkev.

Na palubě lodi Endavour byl také kromě astronoma Greena i geograf a biolog Banks, který doufal navíc v objevení nového kontinentu, díky němuž se prý Země neobrátila severním pólem dolů. Prvního cíle sice výprava kvůli nepřízni počasí nedosáhla, ale Cookův smysl pro obchodování umožnil splnit cíle kartografické a zejména hladký průběh co se týče zásobování.

Předcházející výpravy na domorodce útočily a kapitán Cook jim místo toho nabízel skleněné korálky nebo hřebíky, takže díky tomu kromě doplnění zásob, mohl mapovat území, sbírat informace o počasí nebo životě domorodců. O většinu posádky však nakonec přišel kvůli úplavici a malárii.

Socha Jamese Cooka

Socha Jamese Cooka


Po několika měsíčním odpočinku se James Cook vydal na svou druhou (a opět tříletou) výpravu ve snaze nalézt opět v jižním Tichomoří předpokládaný kontinent – Terru Australis. Tentokrát na lodích Resolution a Adventure s pomocí nového přístroje – spolehlivého chronometru podle předlohy hodináře Harrisona. Kromě (nyní) Cookových ostrovů překročil jižní polární kruh nedaleko Antarktidy s neustále hrozící srážkou s ledovcem, zkoumal Novou Kaledonii a také Sandwichovy ostrovy.

Po návratu byl oslavován celou Anglií, pobyl tu 1 rok a vydal se na svou třetí cestu. Při ní s loděmi Resolution a Discovery ve snaze najít Severozápadní průliv (zkrácení cesty mezi Tichým a Indickým oceánem) obeplul Afriku, přes Tasmánii, Nový Zéland, oblíbené Tahiti, Havajské ostrovy doplul k Americe (tam popsal pobřeží Aljašky, lední medvědy, vlky apod.) a tam již nebyl v dobré kondici. Kvůli dlouhodobé nevhodné stravě na moři – téměř 10 let o slanině a tvrdých sucharech – měl problémy se žaludkem a často se choval nervózně.

Replika lodi Endeavour na Havaji

Replika lodi Endeavour na Havaji

V zimě se pak vrátil opět na Havaj, do přístavu Kealekekua na Maui. Kapitán nechápal, proč je tak davy domorodců vítají (až o mnoho let později se ukázalo, že jej považovali za krvežíznivého boha Lona, jemuž bylo toto období zasvěceno a oni se ho báli).
Jejich pohostinnost opětoval, daroval jim 3 kozy, 2 prasata a semena melounů, dýní nebo cibule. Poté co opět vypluli, se kvůli nutné opravě lodí po několika dnech v bouři museli do přístavu vrátit…

Ale to už skončilo období Lona, což námořníci nevěděli, a domorodci již nebyli tak pohostinní. Za jejich typicky vřelou pohostinností a laskavostí se však skrývala i lstivost a zlodějství. To se právě stalo osudným kapitánu Cookovi. Kvůli ukradeným kleštím se po agresivnějším střetu posádky s domorodci vydal s výpravou půl míle do vnitrozemí. Domníval se, že pokud vezme na palubu jako rukojmí místního krále, získá zpět i ukradený člun a bude moci odplout. Tisíce domorodců však měly nad Brity jasnou početní přesilu a James Cook je smrtelně zraněn nožem do zad.

Záznamy o jeho posledních chvílích se liší, není jisté, zda skutečně padl za oběť místnímu kanibalismu. Každopádně moderní civilizace dodnes čerpá z objevů tohoto mořeplavce díky jeho pečlivým zápiskům pro Královskou společnost nauk. Na mapách najdeme jeho průliv, město, horu i ostrovy.

James Cook během svého života navštívil mnohem více než jen Havajské ostrovy

James Cook během svého života navštívil mnohem více než jen Havajské ostrovy


Objevitel Havajských ostrovů
5 100%, 4 hlasů
Tajné nabídky zájezdů na Havajské ostrovy
Havajské ostrovy! Aloha