Booking.com

Hlavní město Havajských ostrovů

Hlavní město Havaje se nachází na ostrově Oahu. Pro převážnou část turistů se jedná o vstupní bránu na ostrovy, současně je i strategickou vojenskou základnou. Hlavní město Havaje nese název Honolulu a místními, kterých zde žije téměř 400.000, je vyslovováno „hono´lulu„.

Honolulu je tím nejzápadnějším a současně nejjižnějším hlavním městem Spojených států amerických. Význam názvu Honolulu je skrytý přístav nebo klidný přístav. Statut hlavního města má již od roku 1845 a do všeobecného povědomí široké veřejnosti z celého světa se dostalo až od útoku na Pearl Harbor v roce 1941.

Historie města

Zmínky o osídlení oblasti kolem dnešní polohy hlavního města Honolulu se objevovaly již v 11. století. První cizinec, který kotvil v přístavu Honolulu byl William Brown z Velké Británie.

I přes bouřlivé období konce devatenáctého a začátku dvacátého století, kdy bylo svrženo Havajské království (1893), následné připojení k USA (1898) a japonský útok na Pearl Harbor (1941) si udrželo Honolulu výsadu hlavního města s největším mezinárodním letištěm a přístavem.

Jak dnes vypadá Honolulu?

S moderní leteckou přepravou nastal na Havajských ostrovech turistický boom – ročně navštíví ostrovy přes 8 milionu turistů. Pokud vezmeme v úvahu, že 65% z nich sem vstoupí přes mezinárodní letiště v Honolulu je zřejmé jak moc je Honolulu pro ostrovy klíčové. Naleznete zde mnoho výškových luxusních budov – převážně hotelů, kancelářských budov či obchodních center. Waikiki je pokládáno za hlavní turistické centrum celých ostrovů. Z pohledu politické stability, bezpečnosti, čistoty, přírody, kvality ovzduší, vzdělání atd. je Honolulu celosvětově na 29. pozici.

  • Downtown je finančním centrem, kde sídlí vláda Havaje. Nachází se zde i nejvyšší budova Havaje – Aloha věž (134 m).
  • Městská část downtown/Chinatown na západní části města je nazývána The Arts District. Zde je domov mnoha úmělců a kulturních institucí.
  • Waikiki je turistická oblast Honolulu, nalézá se mezi Ala Wai Canal a Pacific Ocean vedle Diamantové hlavy. Destíky hotelů, obchodů a nočních podniků se nachází právě zde, především mezi ulicemi Kalakaua a Kuhio. Tato část ročně přiláká miliony návštěvníků. Převážná část hotelové kapacity na Oahu je právě v této oblasti.
Pohled na Waikiki z Diamantové hlavy

Pohled na Waikiki z Diamantové hlavy

Přírodovědecké muzea

Bishop muzem je největší muzeum, které zde naleznete. Nabídne náhled do historie ostrovů a největší sbírku kultury celého Pacifiku.
Zoo Honolulu – rozhodně stojí za návštěvu, hlavní zoo instituce Havajských ostrovů
Aquarium Waikiki – díky výzkumné laboratoři se nejedná jen o pasivní podívanou
Botanická zahrada Foster
Botanická zahrada Lili´uokalani
Walker Estate

Úmění

Symfonický orchestr Honolulu byl založen v roce 1900 a je nejstarší v USA. Informace o aktuálních koncertech naleznete na oficiálních stránkách HSO.

Městská hromadná doprava

Zácpy v tomto městě jsou dokonce označovány za horší než v Los Angeles. Z toho důvodu je zde kladen velký důraz na využívání městské hromadné dopravy. 530 vozů autobusové dopravy obsluhuje 107 linek v Honolulu a nejbližšího okolí. Místní tento druh dopravy hojně využívají, řadí se na čtvrtou pozici v užívání autobusové dopravy ve Spojených státech. Železniční dopravu zde nepotkáte, jedinou výjímkou je 30 kilometrů vzdálená železniční trať, která spojuje Honolulu s městy kolem Pearl Harboru.


Hlavní město Havajských ostrovů
5 100%, 2 hlasů
Tajné nabídky zájezdů na Havajské ostrovy
Havajské ostrovy! Aloha