Booking.com

Havajský věnec

Vznik Havajských věnců je datován již od doby, kdy k břehům Havajských ostrovů připluli první Polynésané (pocházející až z dalekého souostroví Tahiti). Ti používali věnce jako způsob uctívání bohů. Po dlouhá staletí byly věnce v celé Polynésii velmi podobně. Věnce jsou darovány nejčastěji při příležitosti narozenin, svatby, pohřbů, zásnubách či ukončení studia.

Den Havajských věnců

Od roku 1927 panuje na Havajských ostrovech oficiální svátek Den Havajských věnců, který je vždy 1. května.

Základní typy věnců:

  • Niho Palaoa – věnec vytvořený z velrybích nebo mrožích kostí,
  • Hulu manu – věnec vytvořený z peří,
  • Pupu – věnec vytvořený z mušlí,

dále pak také například z květů, listí, semínek či ořechů.

Během dlouhého období izolace Havajských ostrovů (1300 – 1778) se zde rozvinulo mnoho dalších druhů Havajských věnců. Věnce se používaly pro mnoho různých aktivit, rituálů či oslav jak náčelníky kmenů tak i běžnými Havajci. Náčelníci používali různé typy věnců k odlišení svých kmenů a běžní obyvatelé jako ozdobný prvek.

S rozvojem turistického ruchu se stal právě Havajský věnec jedním ze symbolů ostrovů v očích celého světa. Turisté si často za drobný poplatek objednají přivítání ihned na letišti (obvykle páry mířící na svatební cestu). Obdarování věncem a vřelé přivítání „Aloha“ nastolí tu pravou nostalgickou atmosféru Havajských ostrovů.

Pravidla nošení Havajských věnců

Havajské věnce na ženách vypadají nádherně

Havajské věnce na ženách vypadají nádherně

V moderních dobách (od konce 2. světové války)  je darování věnce obvykle doprovázeno polibkem.

Věnce může nosit kdokoliv a kdykoliv. Nemusít pro to být žádný zvláštní důvod. Platí zde nicméně několik nepsaných pravidel ohledně nošení Havajských věnců. Obdarování věncem symbolizuje zájem a výraz dobré víry mezi darujícím a obdarovaným, a proto by nikdy nemělo dojít k odmítnutí. Je pokládáno za neslušné pokud si věnec sundáte v přítomnosti osoby, která Vám ho darovala.

Po donošení by věnec neměl být nikdy vyhozen do koše, ale buď vrácen na místo kde byl vytvořen nebo navrácen zemi (například zavěšením na strom, zakopáním do země či spálením(.

Jednotlivé ostrovy odlišuje jejich tradiční barvy věnců:


Havajský věnec
5 100%, 2 hlasů
Tajné nabídky zájezdů na Havajské ostrovy
Havajské ostrovy! Aloha