Booking.com

Havajské sopky

Havajské ostrovy leží v jihozápadní části vulkanické oblasti (velký výskyt vulkánů a sopek), která se začala vyvíjet před více než 70 miliony lety. Velká část z těchto sopek se nachází pod vodní hladinou a nikdy nedosáhnou na hladinu moře. Ovšem každý z Havajských ostrovů byl vytvořen z jedné nebo více sopek, které začali chrlit lávu nejprve na mořské dno a později po mnoha erupcích dosáhli až nad vodní hladinu.

Sopka Kilauea | Sopka Mauna Loa | NP Havajské sopky | Věděli jste, že…
Největší a nejvíce jižně položený ostrov Havaj sestává z pětí sopek (Loihi, Kilauea, Mauna Loa, Hualalai, Mauna Kea, Kohala). Sopky se od doby jejich vzniku neustále o téměř 10 cm posouvá mořské dno. Jediné aktivní sopky jsou proto na ostrově Havaj. Na vrcholu Mauna Kea se nachází proslavená observatoř s teleskopem zvaným Keck.

Sopka Kilauea

Jedná se o nejmladší a nejvíce aktivní sopku na Havajských ostrovech. Nachází se na jižní straně ostrova Havaj. Tato sopka má nejdéle trvající erupci na planetě neboť chrlí lávu bez přestávky od roku 1983. Záznamy od původních obyvatel Havaje – Polynésanů popisují činnost sopky již v roce 1820. Podle nich je sopka obydlím boha Pele. 3 km na délku a 5 km na šířku velký vulkán byl utvářen před 1500 lety.

Havajské sopky

Havajské sopky

Sopka Mauna Loa

Druhá, méně aktivní sopka, na ostrově Havaj je nejvyšší sopka světa a má 4 200 metrů. Mauna Loa se nachází v národním parku Havajské sopky, který patří mezi nejnavštěvovanější místa na Havajských ostrovech. Soupis všech sopek na Havajských ostrovech.

NP Havajské sopky

Hawaii Volcanoes National Park navštíví ročně miliony obyvatel a málokterý návštěvník ostrova Havaj si nechá ujít příležitost sem zavítat. Zvláštní měsíční krajina nabízí mnoho zajímavostí nejen z flory ale i fauny. Je zde mnoho ptáků či plazů, kteří se nevyskytují jinde na planetě. Na pobřeží naleznete líhniště Karet pravých, které jsou kriticky ohrožené. Do parku se obvykle turisté vydávají autem z autopůjčovny. Zastavit se můžete na jedné z mnoha vyhlídek i u kráteru Keanakakoi. Pokračovat můžete na kráter Halemauma. Doporučuji si na oficiálních stránkách parku  ověřit sjízdnosti vozovek, neboť jsou často z důvodu činnosti sopek uzavřeny. Stejně tak je důležité mít na tento okruh plnou nádrž. Na mnoha místech se můžete zastavit a vydat se na procházku pěšky.

Vstupné a počasí

Na jeden vůz se platí vstupné 10 dolarů a je platné na jeden týden. Park Havajské sopky je otevřen po celý rok a počasí je zde vhodné také ve všech ročních období. Může se samozřejmě měnit deštivé/slunečné/větrné počasí.

Věděli jste, že…

Kráter chrlí lávu rychlostí přibližně 4 000 litrů za sekundu. Proto se ostrov Havaj rozrostl o 20 kilometrů čtverečních, od 3. ledna 1983 kdy erupce začala.


Havajské sopky
3.9 77.5%, 8 hlasů
Tajné nabídky zájezdů na Havajské ostrovy
Havajské ostrovy! Aloha